A következő címkéjű bejegyzések mutatása: torta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: torta. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. szeptember 30., vasárnap

Zabpehely torta nem csak 1 éveseknek

Sokáig gondolkoztam, nézelődtem a neten mire sikerült eldönteni milyen tortát készítsek a család kis Hercegének. Végül is szerintem sikerült egy mindenki számára ehető és egészséges tortát kreálni. Reméljük a vendégek is így gondolják:-)

Az alapötlet (mint oly sokszor) Rita Konyhája-ból jött némi változtatással.

Hozzávalók 18 cm-es tortaformához:
  • 180 g zabpehely
  • 3 db alma lereszelve
  • 75 g darált mandula
  • 5 ek. olívaolaj
  • 1 marék aszalt gyümölcs (én áfonyával csináltam) de jó a mazsola is
  • fahéj 
  • édesítést szerintem nem igényel
  • baracklekvár és mandula bevonáshoz
A hozzávalókat egyszerűen összekevertem a fenti sorrendben, majd hagytam állni kb. 20 percet. 20 perc után beleöntöttem a tortaformába és 180 fokon sütöttem 45 percig. Amikor megsült hagytam a formában kihűlni, ez kb. 1 órát igényelt.
A tetejét és az oldalát bekentem saját főzésű baracklekvárral és megszórtam darált mandulával.

Rita Konyhája ajánl még rá egy krémsajtos tölteléket, én azt nem próbáltam ki, de nem lehet rossz.


2012. május 28., hétfő

Narancsos csokoládétorta

Ritkán sütök tortát, pláne csokoládésat. De mit csináljon az ember, ha Apának szülinapja van, és a csokisat imádja.
Kb. egy hétig morfndíroztam rajta, hogy hogyan kellene megcsinálni. Éjszaka bújtam a netet, tanácsokat kértem ismerősöktől. Eredetileg narancsos trüffeltortát akartam csinálni (Daubneres élmény után), de végül is ez lett belőle. Az alaprecept a Desszert.eu-ról van, ismét nem csalódtam bennük.

Volt némi kaland is sütés közben. Az első lap piskóta összeállításánál a tojás sárgája egyből a fehérjében landolt. Aztán volt egy kísérletem csak kakaóval készült piskótalapra, de az nem sikerült, nem jött le a papírról. Én 4 lap 20 cm-es kakaós piskótát sütöttem, egyenként 2 tojásból (+2 kanál cukor, 1 kanál liszt, 1 kanál kakaópor). A készítését most nem részletezem, Rita konyhája honlapján mindenféle praktikát elolvashattok a piskótával kapcsolatban.


Hozzávalók a krémhez:
4 dl habtejszín
200 g narancsos étcsoki

Először a csokit feltettem vízgőz felett felolvadni. Amíg olvadt a tejszínt kemény habbá vertem. Fontos, hogy felverés előtt a tejszínt jól le kell hűteni, érdemes legalább egy fél órára betenni a fagyasztóba. A felvert  habot aztán hagytam kb. 20 percet melegedni, a felolvadt csokit pedig hűlni. Aztán a csokit ráöntöttem a tejszínre és nagy levegős mozdulatokkal összekevertem. 


A kisült piskótalapok tetejét megkentem vékonyan narancslekvárral. Nekem volt itthon házi készítésű, a bolti egy kicsit keserű ízű, bár én azt is imádom. Erre kentem rá nem túl vastagon a csokis tejszínkrémet, majd megint egy lap piskóta, amíg el nem fogy. Amennyi a lapok közé ment kb. annyi kellett  az oldalára is. Amikor készen lett, egy tortás dobozban tettem be a hűtőbe, hogy ne legyen hűtő szagú (szerencsére nem is lett). Mindezt az ünneplés előtti este csináltam.




Másnap reggel készítettem a csokiforgás díszítést. Na ez sem ment könnyen, és mire befejezetem hetedhét ország is csokoládés lett.
Először fogtam egy tábla csokit és a hátát elkezdtem késsel kapargatni. Ez elég jó módszer, ha nem töltött a csoki, és nincs megolvadva. Aztán vízgőz felett felolvasztottam kb. 20 g csokit amit aztán kiöntöttem egy tálcára (mindenhol márványlapot emlegettek, de azt nem tudtam sehonnan sem leakasztani, olyan tálcát  használj amit nem sajnálsz), és szép vékonyan szétkentem. Gyönyörű fényes volt, nagyon szépen lehetett vele dolgozni. Ha láttátok a Csokoládé című filmet akkor tudjátok mit éreztem.

Ezt hagytam kidermedni, kellett neki majdnem egy óra. 


Amikor teljesen megkeményedett akkor elkezdtem kapargatni késsel, és csodálatos forgácsok alakultak belőle. A forgácsot rászórtam a torta tetejére, és megpróbáltam az oldalára is rákenni. Ez nehezen ment, ezt a fázist még tökéletesíteni kell.

Végül is nagyon finom lett, én is ettem belőle, sőt kedvet kaptam a következő torta megsütéséhez is.