A következő címkéjű bejegyzések mutatása: paradicsom. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: paradicsom. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. november 29., szombat

A legjobb hamburger

Az utóbbi időben a helyi hamburgerestől vettünk hamburgert ha ráéheztünk, nagyjából kéthavonta egyszer. Most is ráéheztünk de meguntuk a "gyári" gyártmányt, ezért nekiálltunk. 
A történethez még hozzá tartozik, hogy vendégeink voltak, és szombat esti vacsorára készült a hambi. Viszont mi lányok elmentünk színházba, így csak kutyafuttából leadtam az infókat, hogy a hamburger zsömle receptjét honnan kell kinézni, kb. mikor kell meggyúrni stb. Az előadás eléggé elhúzódott, így amikor hazaértünk a színházból, már csak le kellett ülni a megterített asztalhoz és megenni. Hát nem mondom, máskor is így csináljuk. :)



Hozzávalók a zsömléhez (a recept természetesen Limara Pékségéből van):
  • 60 dkg liszt
  • 2 dkg élesztő
  • 2 dl langyos tej
  • 2 ek. cukor
  • 1 tk. só
  • 1 ek. olaj
  • 10 dkg joghurt
  • 2 db tojás (egy a tésztába, egy a lekenéshez)
Az élesztőt bele kell morzsolni a langyos cukros tejbe. Amikor felhabzott, bele kell önteni a sóval elkevert lisztbe, és mehet bele a többi hozzávaló is, mint az olaj, joghurt és tojás. Ezt jól össze kell gyúrni, dagasztani, amíg szép egyenletes, rugalmas tészta nem lesz belőle (kb. 15 perc).

Egy óra kelesztés után lehet felvágni egyforma darabokra, nekünk 9 db lett belőle. A kis drabokat meg kell formázni, és a sütőpapírral bélelt tepsibe lehet tenni. Itt is keleszteni kell még, amíg duplájára nő.




Sütés előtt le kell kenni tojással, megszórni a tetjét szezámmaggal, napraforgóval. 180 fokon kb. 20 perc alatt sül meg. Érdemes pár órával korábban megcsinálni, hogy ne arra kelljen várni, hogy kihűljön a zsemle.

Húspogácsa hozzávalói (mi már előző este bekevertük): 

  • Fél kg darált hús (a miénk valószínűleg sertés comb volt, leesett a fagyasztóban róla a címke:)), de marhahúsból lehet, hogy még finomabb)
  • 1 nagyobb fej hagyma (szintén ledarálva)
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 db tojás
  • só, bors, paprika
A fiúk nagyon leleményesen formázták meg a húst, egy kifogyott, levágott üdítő italos doboz aljába préselték bele. Hogy hogyan vették ki onnan, azt nem tudom.



A húst egy grillserpenyőben sütötték. Először pár szelet bacont pirítottak meg egy teáskanál olívaolajon. Majd a bacon után maradó zsírban először 4-4 percig sütötték mindkét oldalát, aztán még 3-3 percig.




A többi hozzávaló opcionális, ki mit szeret. Mi tettünk bele salátalevelet, paradicsomot, hagymát, mustárt, ketchup-öt, grillezett mozzarellát.



Nagyon jót ettünk, nagyon fonom volt, és amikor a maradékot ettük hétfőn akkor is megnyaltuk mind a tíz ujjunkat. A fiúk büszkék lehetnek magukra.



Ui.: A vacsi után két órát romeltakarítottam:))


2013. február 17., vasárnap

Mozzarellás csirkemell

Ez is egy jól bevált könnyű kis ebéd vagy vacsora Stahl Judit után szabadon.

Hozzávalók:
  • 2 db csirkemell
  • 3-4  db paradicsom, vagy télen aszalt paradicsom
  • 1 csomag mozzarella sajt
  • 2-3 evőkanál ketchup
  • só, bors, oregánó, bazsalikom
A csirkemellfilét vékonyabb szeletekre vágtam, megsóztam, borsoztam, és az egészet beletettem egy olajjal meglocsolt jénai sütőtálba (elő is lehet sütni, de szükségtelen, mert így is megsül 30 perc alatt). Ezután megkentem ketchuppal, megszórtam oregánóval. Erre jött még rá a paradicsom és a mozzarella. 180 fokos sütőben sütöttem 30 percig, az első 15 percben alufóliával lefedve. Mire megsül enged egy kis levet a csirke ami összesül az olajjal és jó kis szaft lesz belőle.




2012. szeptember 17., hétfő

Bazsalikomos paradicsomszósz

Talán még nem késő hozzákezdeni a paradicsom befőzéshez, még lehet kapni a piacon befőzéshez való  paradicsomot. Én ezt a szószt használom a paradicsomos alapú tésztás ételekhez.



Hozzávalók:
  • 12 kg paradicsom
  • 4 fej vöröshagyma
  • 2 fej fokhagyma
  • bazsalikom bármilyen mennyiségben, de legalább 2-3 maréknyi
Először a paradicsomot meghámoztam, ami kicsit időigényes, de nem lehetetlen feladat. Be kell vagdosni keresztben, majd forrásban lévő vízbe tenni pár percre. Így a bevágásnál  a héj felpöndörödik, és könnyen le lehet húzni. Viszont vigyázni kell vele, mert őrülten forró. Érdemes ráönteni hideg vizet. A héjazás után egyből fel lehet vágni kisebb darabokra, és mehet a nagy fazékba.
Kb. fél óra főzés után beletettem a nagyobb darabokra vágott hagymát és a fokhagymát is. Nagyjából 1,5 órát főztem. A bazsalikomot a legvégén tettem bele, amikor már nem főtt a szósz (különben megbarnul a levél).



A szószt tiszta (esetleg kifőzött) üvegekbe töltöttem, majd amikor a kupakot erősen rácsavartam fejre állítottam 5 percre. Aztán jól bebugyolálva hagytam teljesen kihűlni. Tartósítószert nem igényel.

2012. június 3., vasárnap

Pizza

Régebben, amikor még a nyolcadik kerület közepén laktunk, sokszor csináltam pizzát ha vendégek jöttek. Kertes házban a grillezés már jóval népszerűbb, de téli vagy esős időszakban a pizza még mindig ütős lehet.


Az én jól bevált pizza tészta receptem:
  • 1/2 kg liszt (most éppen tönkölybúza volt)
  • 20 g élesztő + kb. 1 dl tej, amiben felfut + 1 tk. cukor
  • 4 evőkanál olívaolaj
  • 2 dl langyos víz
  • 1 evőkanál só
  • 3-4 ek. oregánó
  • feltétnek paradicsomszósz, gomba, sonka, mozzarella, olajbogyó stb.
Ebből a mennyiségből kettő nagy tepsi, és egy kisebb kerek pizza jön ki.

Az élesztőt a langyos, cukros tejbe belemorzsolom, majd a lisztet összekeverem a sóval és az oregánóval. Amikor az élesztő már ki akart futni a bögréből, akkor csinálok egy kis mélyedést a lisztbe és beleöntöm az élesztőt, az olajat és a vizet. Ezt a masszát addig gyúrom, dagasztoam, amíg jó kis lágy tészta nem lesz belőle. Inkább lágyabb legyen a tészta, mint kemény.
Ezután legalább egy óráig kelesztem, de nem árt meg neki az sem ha több órát pihen. Közben felszeleteltem a feltéteket, megreszelem a sajtot, megmelegítem a paradicsomszószt.



A vendégek érkezése előtt egy órával beolajozom a tepsiket és kinyújtom a tésztát. A nyújtást általában csak kézzel csinálom. Levágok egy nagyobb darabot a tésztából, és kézzel elkezdem széthúzogatni. Amikor már elég nagy akkor beleteszem a tepsibe és kiigazítom a széléig. Ha keményebb a tészta akkor nyújtófával  is lehet nyújtani.
A tésztát megkenem a meleg paradicsomszósszal, és erre teszem rá a reszelt sajtot. Egy ideje már leszoktam arról, hogy mindent egyszerre rápakoljak a pizzára, ezért általában csak gombát, vagy sonkát és olajbogyót teszek rá. Na meg a tetejére néhány szelet mozzarella az nem árt.
200 fokon kb. 30 perc alatt sül meg.

2010. augusztus 30., hétfő

Aszalt paradicsom

Egy ideje már piszkálja a fantáziámat az aszalt paradicsom. Főleg azóta, hogy az egyik Franciaországi utunk során hoztunk magunkkal egy kisebb csomaggal. Aztán ez tovább fejlődött a fűszeres olívaolajban eltett aszalt paradicsomra. Ezt már a következő alkalommal hoztuk.
Idén tavasszal úgy terveztem, hogy ültetek 8 palánta paradicsomot, azokat szépen felkötözöm, hogy sok termés legyen rajta. Mert tavaly kezdő "gazdálkodóként" még nem tudtam, hogyan kell paradicsomot nevelni. Aztán jött ez a sok eső, semmi napsütés és a paradicsomok nem akarnak érni. Szegények már zöld állapotban kezdenek kirepedni, és még narancssárga állapotban elfogynak. Mondjuk lehet, hogy a fajta sem a legjobb.


Viszont most a sikerült szereznem egy kevés lucullus és valamilyen másik fajta paradicsomot és gondoltam kipróbálom az asztalást. A Lucullus azért jó, mert elvileg nem olyan leves mint a többi fajta. Az egyik reggel  (amikor még nyár volt) megmostam, félbevágtam őket, rátettem egy sütőpapírral kibélelt tepsire és jól megsóztam őket.  Szerencsére szikrázó napsütés volt, ezért egész nap tudtak kint napozni. A tetejére én egy használaton kívüli függönyt tettem, de bérmilyen háló megteszi, a lényeg, hogy védve legyenek a legyektől és darazsaktól.



A neten talált receptek többsége azt javasolta, hogy a magot távolítsuk el, de én benne hagytam, mert így szeretem. Elvileg 2 napos napozás elég az aszaláshoz vagy ha nincs napsütés akkor kb. 10 órás szárítás a sütőben is megfelelő. Este én bevittem, és mivel éppen meleg volt a sütő betettem 1 órára oda is.

Másnap reggel megint ki a teraszra és este be. A 2. nap után ilyen állapotba kerültek.

Ami karikára volt vágva az nem lucullus fajta volt. Ezeket szerintem nem árt picit vastagabbra vágni, mert szinte alig maradt belőle valami.

Két nap szárítás után én még nem találtam megfelelőnek, és bár kint elromlott az idő, bent még nyugodtan tudott szikkadni. Így aztán egy hétig is pihentek a tepsiben.

Mivel nem lett olyan nagy mennyiség én mindet beletettem olívaolajba. Az olajban van fokhagyma, babérlevél, provence-i fűszerkeverék, de szerintem mindenki ízlés szerint variálhatja. Pár hét érlelődés után már meg is lehet kóstolni. Nagyon finom előételnek pl. a kiflikarikára csöpögtetett olívaolaj, a tetején egy kis paradicsommal.
Ha nem tesszük olajba akkor szerintem egy jól szellőző kamrában, egy papírzacskóban is eláll sokáig.
Köszi bátyus a paradicsomot, majd megyek még egy fuvarért:-D