A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. október 4., csütörtök

Kenyérlángos

Mióta a kis trónörökös is velünk eszik, sokat töröm a fejem, hogy mit tegyek az asztalra vacsorára. Elvégre nem ehet minden másnap kiflit vagy tejbegrízt. Eddig már bejött neki a szilvalekvár, a rántotta, és most legutóbb a kenyérlángos. Úgy falta (velünk együtt), hogy a tepsi kenyérlángosból csak két kis kocka maradt másnapra, az egyik a gyereknek, a másik az apjának.

Hozzávalók egy nagy tepsihez (gyakorlatilag megeegyezik a pizza tésztával):
  • 40 dkg tönkölybúza liszt (30 dkg fehér, 10 dkg teljes kiörlésűt használtam)
  • 2 dkg élesztő
  • kb. 3 dl víz
  • 2 ek olaj
  • 1 ek só, zölfűszer, fokhagyma igény szerint
  • (1 db főtt, összetört burgonya - találtam ilyen receptet is, legközelebb kipróbálom)  
  • a tetejére tejföl, hagyma, szalonna, sajt, fokhagyma
Először is az élesztőt belemorzsoltam 1 dl langyos cukros vízbe (de lehet tejben is). A liszthez adagoltam a felsorolt hozzávalókat és jó kis rugalmas tésztát gyúrtam belőle. Aztán hagytam kelni két órát, félidőben egyszer átgyúrtam.


Fél órával a vacsora ideje előtt kinyújtottam a tésztát, kb. 2 cm vastagra. A tetejét megkentem fokhagymás tejföllel (érdemes jó vastagon, mert elissza a tészta), megszórtam szalonnával és hagymával. A gyerek részét csak sajttal szórtam meg, egy részét pedig üresen hagytam (ezt a részt olajjal locsoltam meg).
200 fokon kb. 20 percig sütöttem.






2010. május 3., hétfő

Sonkás töltött kenyér

Az eredeti receptet Jamie Oliver-től vettem, és még soha nem csalódtam benne (szerintem aki evett belőle az sem). Húsvét után azért is nagyon praktikus, mert a maradék sonkát (amiből már amúgy is eleged van) jól fel lehet használni.

Jamie receptje a kenyérre:
  • 1 kg liszt
  • kb. 6 dl langyos víz
  • 30 g élesztő, vagy 3 tasak szárított élesztő
  • 2 evőkanál cukor
  • 2 csapott evőkanál tengeri só
  • egy kis liszt a behintéshez.
Na én ennek a mennyiségnek csak a felét használom a sonkás kenyeremhez, már annyi is nagyon kiadós. Majd meglátod, hogy ez is lelóg a deszkáról és éppen hogy csak belefér a tepsibe. Annyit szoktam még variálni rajta, az egészség jegyében, hogy a liszt 1/3-a teljes kiörlésű szokott lenni.

A hozzávalókat ebben a sorrendben egy tálban vagy egy deszkán jól összegyúrom. Én általában friss élesztőt használok amit előbb langyos tejeben felfuttatok, és a tej mennyiségével csökkentem a víz mennyiségét. A kenyér tésztáját jó néhány percig dagasztom, nem könnyű munka, de megéri..


Dagasztás után hagyom kelni a tésztát minimum egy órán át, de az sem baj ha órákig pihen. Nem árt valami meleg helyen tartani.
Amíg pihen a tészta, addig összekészítem a tölteléknek valót:
  • sonka, amennyi belefér és amennyit jónak látsz (kb. 20 dkg)
  • 5 db főtt tojás
  • 5-6 koktél paradicsom
  • 10 dkg reszelt füstölt sajt
  • mozzarella vékony lapokra vágva
  • friss bazsalikom levél, de ha nincs otthon akkor jó a szárított is
  • .................és egyébként bármi ami passzol hozzá, és van kedvem beletenni.
Ha megkelt a cipó, akkor egy lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtom. Kb. 20 cm széles és 80 cm hosszú tésztát kapok.


A tészta közepére halmozom a tölteléket, tetszőleges sorrendben, a tetejét meglocsolom olíva olajjal. A tészta alját ráhajtom a töltelékre, majd a másik oldalt a tetejére. Van amikor gurítani kell rajta egyett, a lényeg az, hogy egy henger formájú tésztát kapjak, amit egyből koszorú formára alakítok. Eztán jön a nagy mutatvány, az egészet át kell tenni egy tepsibe. Ehhez a ház urának kezeit is felhasználom:-)).



A kenyeret 180 fokon, kb. 35 perc alatt megsütöm. Jamie azt ajánlja, hogy ha kerti partira viszed magaddal a kenyeret, akkor úgy időzítsd, hogy induláskor vedd ki a sütőből. Mire odaérsz addigra éppen annyira hűl ki, hogy már jót lehet belőle lakmározni.

Jó étvágyat:-)