A következő címkéjű bejegyzések mutatása: eper. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: eper. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. június 15., szombat

Epres rebarbarás pite

A Gasztroangyalban láttam ezt a remek receptet. Most éppen aktuális, de szerintem télen is elkészíthető eper lekvárral.

Tészta hozzávalói, 28 cm-es formához:
  • 25 dkg tönkölybúza liszt
  • 5 dkg cukor
  • 15 dkg vaj
  • 1 db tojás
  • só, citromhéj
  • hideg víz ha szükséges
A lisztet elkevertem a cukorral, sóval, reszelt citromhéjjal, majd elmorzsoltam a vajjal. Beletettem a tojást és a hideg vizet, majd kemény tésztává gyúrtam. A tésztát minimum egy órát folpack-ba csomagolva pihentettem. Érdemes nagyobb darabba csomagolni, mert utána azon kell nyújtani. Amíg a tészta pihen el lehet készíteni a szószt.

Hozzávalók a szószhoz:
  • 3 szál rebarbara
  • 15-20 szem eper
  • 1 dl víz
  • 3 evőkanál cukor
  • fahéj, citromhéj, mandula
  • 1 evőkanál keményítő
A rebarbarát meghámoztam és kb. 2 cm-es darabokra vágtam. Beletettem az epret, cukrot, fahéjat, reszelt citromhéjat és ráöntöttem a vizet. Kb. 15 percig főztem, ennyi idő alatt az eper és a rebarbara is szétmegy. A végén egy evőkanál keményítőt tettem bele (amit egy pici hideg vízzel kell kikeverni.), és még forraltam 2 percig. A végeredmény egy viszonylag sűrű massza lett.  A rebarbara miatt kissé savanykás az íze, ezért az édesszájúaknak lehet hogy több cukor kell bele.

A tészta pihentetése után kiterítettem a folpackot amibe be volt csomagolva, és még a tetejére is tettem egy réteget. Így a legegyszerűbb kinyújtani a tésztát, mert így nem ragad le, nem kell lisztezni, és amikor a formába kerül a akkor sem fog széttörni. 2-3 mm vastagra kell nyújtani, úgy hogy a forma szélére is jusson. A formát először ki kell vajazni, és aztán mehet bele a tészta. 
A maradék tésztával be szoktam rácsozni a tetejét. Attól függően mennyi tészta maradt lehet sűrűbbre vagy ritkábbra rakni a csíkokat. Ha felváltva rakjuk a csíkokat, egymásra merőlegesen akkor úgy néz ki mintha fonva lenne. Sütés előtt érdemes megkenni tojással. 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt megsül.










2010. június 10., csütörtök

Érik az eper!

Bár a zöldségeseknél már jó pár hete lehet venni epret, a mi kis konyhakertünkben most jött el az idő a szüretelésre.

A kb. 10 m2 területű konyhakertünk 1/4-e van eper palántával beültetve, azon a helyen ráadásul még a komposztálóval is osztoznia kell. Tavaly tavasszal a piacon vásároltam egy jó nagy maréknyi palántát egy idős nénitől. A palántákat szépen elültettük, locsolgattuk amikor eszünkbe jutott, és így a nagy része szépen ki is száradt. Valahogy az ültetéssel egyidejűleg vettünk még egy palántát egy kertészetben, ami viszont jó nagy volt, és tele volt virággal. Ez sem részesült külön elbánásban, de a nagysága miatt valószínűleg több esélye volt a túlélésre, mint a többinek. Nem volt tudatos a választás, de sikerült olyan palántát vásárolni ami valószínűleg folyton termő, mert tavaly egész nyáron hozott egy-egy termést. Összesen kb. 10 szemet tudtunk leszedni

Aki látott már közelről eper palántát az tudja, hogy a növény állandóan új hajtásokat hoz (mi bajusznak hívtuk gyerekkoromban), ami ha jól megnő és földet ér egyből gyökeret is ereszt. Ez történt nálunk is, szeptember végére már palánták sokasága sorakozott, nagy összevisszaságban. Viszonylag kis munkával ezeket a palántákat szépen át lehetett ültetni késő ősszel, már a mostani helyére. A hideg telet is jól viselte, mindegyik megmaradt. Sőt olyan nagy leveleket hozott amilyet még sosem láttam.


Ez a rengeteg eső valószínűleg jót tett a növénynek, mert nagyon nagy levelei vannak és tele van gyömölccsel is. Viszont a napsütés hiánya egy kicsit érződik a gyümölcsön, mert nem minden szem mézédes. De ez engem igazából nem is zavar.
A bajuszok már ilyenkor is nőnek. Az érési időszakbanr ezeket a hajtásokat mindig le kell törni, mert ha rajta hagyjuk akkor az fog fejlődni és nem a gyümölcs.

Ebben a jó időben naponta egy kis tál epret szüretelek. Két-három nap alatt már egy komolyabb süteményre való is összegyűlik.


És még egy jó tanács: nem rontsuk el azzal, hogy megszórjuk cukkorral:-D.