A következő címkéjű bejegyzések mutatása: édes. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: édes. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. június 20., szerda

Cseresznyés pite

Mosttanában szeretem az ilyen pite féle édességeket. Volt itthon egy nagyobb adag darált mandula, ezért kapóra jött Kaldeneker György oldalán ez a recept. Egy kicsit módosítottam rajta, kevesebb benne a cukor, szerintem így is nagyszerű.

Hozzávalók a tésztához:
  • 200 g liszt
  • 80 g barna cukor vagy nyírfacukor (vagy keverve)
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • csipet só
  • 100 g vaj
  • 3 db tojás sárgája

A lisztet a cukorral, sóval összekevertem, majd a fagyos vajjal elmorzsoltam. A végén a tojással jól összegyúrtam. Amikor összeállt a tészta betettem a hűtőbe pihenni. Addig elkészítettem a mandulás-vajas tölteléket. Hozzávalók:
  • 100 g lágy vaj
  • 80 g cukor
  • 2 db tojás
  • 100 g darált mandula
  • csipet só, vaníliás cukor
  • 300 g cseresznye, vagy meggy


A tölteléket robotgéppel kevertem össze, a felsorolt sorrendben. Amikor készen lett kinyújtottam a tésztát és beletettem egy kivajazott, lisztezett tortaformába (vagy másodszorra egy kerámia pitesütő formába). Erre ráöntöttem a tölteléket, majd belenyomkodtam a kimagozott cseresznyét. Szerintem érdemes telerakni gyümölccsel. 170 fokos sütőben kb. 50 perc alatt sül meg, és már langyosan is lehet kóstolgatni.




2012. április 25., szerda

Aranygaluska

Gulyásleves aranygaluskával. Azt hiszem ez egy klasszikus menza kaja. Jó is ez így együtt, már ha marad az aranygaluskából (a koleszban sokszor nem maradt). Én ezzel vártam kedves Heni barátnőmet és kis családját, remélem ízlett nekik. Elsőre kicsit bonyolultnak tűnik, mert tésztát és sodót is kell csinálni, de jól lehet vele haladni, hamar összeáll minden.


 
Hozzávalók
a tésztához (ez kb. 6-8 főnek elég)
  • 50 dkg liszt
  • 5 dkg porcukor
  • 5 dkg vaj
  • 4 dkg élesztő
  • 2 db tojás
  • 2,5 dl tej
  • csipet só, citrom héja
Szóráshoz kb. 20 dkg dió, kristálycukor ízlés szeint, 10-20 dkg olvasztott vaj.

Vaníliasodó:
  • 7-8 dl tej
  • 5 dkg cukor
  • 4 dkg liszt (vagy annyi kanál ahány tojás)
  • 4 db tojássárga
Először összegyúrtam a galuska tésztáját. Ez a szokásos kelt tészta művelet: élesztőt megfuttattam langyos, cukros tejben, majd egy tálba beletettem a száraz dolgokat (liszt, cukor, só, citromhéj). Ezt kicsit összekevertem, majd a vajjal elmorzsolgattam. Amikor a vaj szépen eloszlott a lisztben akkor beletettem minden nedves hozzávalót (élesztős tej és a maradék tej, tojás) és az egészet összegyúrtam, kicsit dagasztottam. Aztán kb. egy órát pihent a tészta (vagyis inkább dolgozott magában), majd kinyújtottam ujjnyi vastagságúra. Egy közepes méretű pogácsa szaggatóval galuskákat szaggattam, amit egyből a kivajazott tepsibe tettem.



Ha kicsi a tepsi akkor nyugodtan lehet két sorba is tenni. A tészta tetejét jó bőségesen meg kell kenni olvasztott vajjal (én ezt kicsit hanyagul csináltam, de nem érdemes vele spórolni, mert akkor száraz lesz a tészta), majd megszórtam darált dióval, és egy kevés cukor is kerüt a tetejére. Így is kelesztettem legalább egy fél órát, majd 180 fokos sütőben 30 perc alatt megsütöttem.


A vaníliasodóhoz először a lisztet és a cukrot összekevertem, ráöntöttem 1 dl tejet, majd a tojás sárgáját is beletettem és jól elkevertem. A maradék tejet feltettem melegedni, majd amikor elkezdett forrni a tojásos masszát vékony sugárban, állandó kevergetés mellett beleöntöttem. Alacsony hőfokon, lassan, állandó keverés mellett a sodó szépen elkezdett sűrűsödni. Ha túl sűrűnek tűnik akkor nyugodtan lehet hígítani tejjel.


 
A végeredmény hamar elfogyott, még fotózni is elfelejtettünk:-)

2012. március 1., csütörtök

Kókuszos golyó

Ez is amolyan reform süti, de nekem ez annyira mégsem jött be, túl édesnek találtam. De a "ház urának" ízlett, sőt azt mondta, hogy nem elég édes. Hát ízlések és pofonok....
Egyébként nagyon egyszerű, gyorsan összeállítható süti.

Hozzávalók kb. 18 darabhoz:
4 evőkanál méz
100 g kókuszreszelék
50 g zabpehely
2 vagy 3 db tojás

A mézet a tojással jól kikevertem, majd belekevertem a kókuszt és a zabpelyhet. Először nem akart összeállni ezért beletettem még egy tojást. A tészta kicsit nedves volt, de jól lehetett formázni. Diónyi nagyságú golyókat formáztam belőle, és sütőpapírral bélelt tepsibe raktam. 150 fokon kb. 30 perc alatt sült meg.
A sütésben a kiskuktám is nagy segítségemre volt:-)




2012. február 14., kedd

Süti darált kekszből (Valentin napi süti)


Közkívánatra a Valentin napra készült süti receptje, amit egyébként bármikor meg lehet csinálni, és sütni sem kell:-) További pozitívuma, hogy pillanatok alatt készen van, nem kell bele tojás (pont nem volt itthon) és olyan lekvárt is bele lehet tenni ami egyébként soha nem fogyna el. A formát lehet igazítani az alkalomhoz.
Forrás: desszert.eu. Képek most nem készültek, mert titokban kellett csinálnom:-)

Hozzávalók kb. 10 darabhoz:
125 g háztartási keksz ledarálva
60 g meggylekvár (nekem volt itthon pálinkás meggylekvárom, azt tettem bele)
35 g porcukor (nyírfacukorból)
35 g vaj
10 g sima kakaópor
citromlé
étcsokoládé és olaj a bevonáshoz

Mivel darált keksz nem volt itthon azzal kezdtem a műveletet, hogy ledaráltam a kekszet. Nekem ehhez van egy ilyen remek konyhai malmom, tényleg könnyen ment vele a darálás.
Minden hozzávalót beletettem egy tálba és kb. 5 perc alatt összegyúrtam. Az elején egy kicsit szétesett a tészta, de aztán szépen összeállt.
Kinyújtottam a tésztát kb. 2 cm vastagra és kiszaggattam a szív alakú kiszúróval, majd betettem a fagyasztóba fél órára, amíg a csoki felolvadt. A csokoládét vízgőz felett egy kevés olajjal felolvasztottam, és a kifagyott tésztát belemártogattam. Először csak a tetejét, aztán a többi részét is mert sok volt a csoki. Lehet még rá cukormázas díszítést is tenni.




2012. január 22., vasárnap

Zabpelyhes keksz

Bár én úgy érzem egyelőre nem szorulok fogyókúrára (szóljatok ha nem így van), az utóbbi időben annyira elhatalmasodott rajtam az édesség utáni vágy, hogy ezt már nem tudom jó szemmel nézni. Egyébként nem vagyok édesszájú, de most szinte bármit képes vagyok befalni, bármilyen csokoládét, szaloncukrot, a karácsonyi mézeskalácsot, amit már évek óta nem ettem, ritkán mág a tortát is amit meg egyébként soha nem eszek. Mindezt a szoptatás számlájára írom:-)

Az eredeti recept Rita konyhájából való, nagyon sok egészséges és finom receptet lehet itt találni. Ajánlom mindenkinek.

Hozzávalók:
  • 110 g fehér tönkölybúza liszt
  • 110 g teljes kiörlésű liszt
  • 100 g apró szemű zabpehely
  • 100 g barna nádcukor vagy nyírfacukor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • 1 tk sütőpor
  • 1 csipet só, 1 tk őrölt fahéj és gyömbér
  • 2 db tojás
  • 225 g olvasztott vaj
A száraz hozzávalókat összekevertem, majd beletettem a tojást és az olvasztott vajat. Az egészet meggyúrtam. Nekem kicsit nedves, ragacsos volt a tészta, ezért még jócskán tettem hozzá lisztet.
A recept szerint amikor összeállt a tészta egy fél órára be kell tenni a hűtőbe. Nálam ez egy éjszakára nyúlt, mert már nem volt energiám este megsütni. Ilyenkor sütés előtt hagyni kell felmelegedni a tésztát. Mondjuk úgy hidegen is ki lehet nyújtani csak sokkal nehezebb, de megoldható. A maradékokat meg már jól lehet gyúrni.

A tésztát 4-5 mm vastagságúra nyújtottam és kétféle formával szúrtam ki. A hulladékot újra összegyúrtam és kiszaggattam, amíg volt a tésztából.


Papírral fedett tepsiben, 180 fokos légkeveréses sütőben, kb. 7 perc alatt megsült. Elég pici kiszúróval szaggattam, kb. 120 db sütim lett, 4 tepsibe fért bele.

Gyorsan elkészíthető, omlós tésztájú, egészséges sütemény. Csokiba is lehet mártani, én többnyire magában eszem, vagy lekvárt kenek rá.


2010. november 19., péntek

Tatin-torta avagy a francia almatorta

 Ez az édesség mindig nagy sikert arat, nagyon egyszerű elkészíteni, és mindig jól sikerül (kivéve ha valamelyik alkatrész leég). A kinézetén még van mit javítani de az ízén ez mit sem változtat.

Már-már közhelyé válik, de az eredeti recept Franciaországból való. A háziak kínáltak meg vele, és mi teljesen odáig voltunk tőle. Így nézett ki:



Azt nem mondanám, hogy diétás, de a cukrot nem érdemes kihagyni belőle, mert akkor nem lesz jó az íze. Hozzávalók a tésztához:
  • 150 g liszt
  • 100 g vaj kis darabokra vágva
  • 25 g kristálycukor, lehet benne egy csomag vaníliás cukor is
  • 2 tojás sárgája
Az almához:
  • 40 g vaj
  • 2 evőkanál cukor
  • 1 evőkanál méz
  • 5-6 alma megpucolva, kimagozva
  • fahéj
A tészta összeállításához először összekeverem a lisztet és a cukrot, majd beleteszem a vajat. Jól elmorzsolom a vajat, addig amíg morzsalékos állagú lesz. Ekkor beleteszem a tojássárgát, és könnyen összegyúrom. Nem kell tőle félni, hamar összeáll. Ha összeállt akkor még pár percet gyúrom a deszkán is, amíg sima lesz. Ha készen van akkor becsomagolom folpackba és beteszem a hűtőbe legalább fél órára.


Közben megpucolom az almát és negyedekbe vágom. A legnagyobb serpenyőmbe (aminek levehető a nyele) megolvasztom a vajat, amibe beleteszem a cukrot. Alacsony hőfokon hagyom karamellizálódni. Ha már jó szirupos az állaga akkor beleteszem az almát és a mézet is. Továbbra is lassú tűzön megpárolom az almát, néha megkavargatom, azért hogy mindenhol körbeérje a szirup. Kb. 25 perc alatt készül el.


A sütőt 200 fokra előmelegítem, amikor készen van az alma a tésztát egy picivel nagyobbra nyújtom (lisztezett deszkán) a serpenyőnél. Nem baj ha nagyobb lesz, a szélét az oldalánál begyűröm, úgy legalább lesz egy kis pereme. Nem szabad nagyon vékonyra, mert könnyen eltörik.
Ha nincs nagy serpenyőd, vagy levehető nyelű darabod akkor az almát át lehet tenni egy 20-25 cm átmérőjű tortaformába, vagy egy laposabb kerek jénai tálba.


200 fokos sütőben 20 percig sütöm, majd 160 fokon megint 20 percig. Amikor megsült hagyom kicsit hűlni, majd egy nagy tányérra átfordítom az egészet.



Melegen (de nem forrón) a legjobb megenni, a tetején vanília fagyival, ami a meleg sütitől egy picit megolvad. Egyszerűen tökéletes.


U.i.: íme a vendéglátónk által adott eredeti recept.


2010. október 21., csütörtök

Kuglóf

Már jó pár napja megszűnt a nagy káosz, majdnem minden visszakerült a helyére. És persze csodálatosan szép magnólia, pisztácia zöld (étkező és kandalló fala) és forrócsokoládé barna színű (kandalló) falakat kaptunk, nem kis tervezgetést követően.

És ha már minden a helyén van akkor folytatódhat a sütögetés egy jó kis reggelire való kakaós kuglóffal. A receptet a desszert.eu honlapjáról lestem. Érdemes ott körülnézni, mert jól használható, és nagyon finom  receptjeik vannak.
Egy kuglóf formába az alábbi hozzávalókból készült a kuglóf:
  • 500 g liszt
  • 22 g élesztő
  • 1 db tojás sárgája
  • 10 g vaníliás cukor
  • 80 g porcukor
  • 60 g olvasztott vaj
  • 280 ml langyos tej
  • 20 g mazsola
  • 10 g kakaópor (nem cukrozott)
  • 1 csipet só
Kb. 1 dl langyos tejben az élesztőt felfuttatom, közben a porcukrot, vaníliás cukrot, a maradék tejet, olvasztott vajat, tojássárgáját egy tálban jól összekeverem.


Kimérem a lisztet egy másik nagyobb edénybe, amibe még beleteszem a sót és a reszelt citromhéjat. Amikor az élesztő felfutott, beleöntöm a lisztes keverékbe, a tejes-tojásos masszával együtt. Aztán ezt jól összegyúrom, és legalább öt percig dagasztom. Amikor elkészült kétfelé vágom és az egyik felébe mazsolát gyúrok, a másikba pedig kakaóport.


Ez utóbbi művelet nem olyan egyszerű. Szerintem hatékonyabban bele lehet gyúrni a kakaóport, ha már az elején belekeverjük a lisztbe, legközelebb biztos, hogy így fogom csinálni. Viszont ebben az esetben külön kell gyúrni a kétféle tésztát, amihez a hozzávalókat is meg kell felezni.
Ezután a tésztát legalább egy órán át pihentetni kell, amíg duplájára nem kel. Amíg kel a tészta addig a kuglóf formát jól kivajazom és kilisztezem. 
Amikor megkelt a tészta két rudat csinálok belőle és összecsavarom.



Ezt szépen beleteszem a formába, majd megint kelesztem a tésztát egy órán át.


A kész tésztát 200 fokos előmelegített sütőbe teszem. 15 percnél leveszem a hőfokot 180 fokra. Összesen kb. 35 perc alatt sül meg.



Amikor megsült a kuglóf, formával együtt megfordítom és így hagyom kihűlni. Ha jól ki van vajazva, lisztezve a forma akkor könnyen ki lehet rázni a kuglófot.
Porcukorral meghintve, vagy vajjal, lekvárral megkenve is nagyon finom.