A következő címkéjű bejegyzések mutatása: borsó. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: borsó. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. június 16., kedd

Borsófőzelék

Említettem már, hogy hadilábon állok a főzelékekkel. A gyerek miatt viszont kénytelen vagyok rávenni magam, hogy főzeléket is főzzek, és ezt már egészen megszerettem. Ez nem hasonlít a tejben úszó borsószemekre, amit régen a menzán láttam.

Hozzávalók (nálunk ez 2 felnőtt és 1 gyerek adag):
  • 500 g zöldborsó
  • hagyma
  • 5 dl víz vagy alaplé
  • fokhagyma
  • 1,5 dl tejszín vagy tej
  • 1 evőkanál keményítő
A hagymát kevés olajon megpárolom, a végén beleteteszem a fokhagymát is. Aztán beleöntöm a borsót (ha fagyasztott akkor fagyosan) és jól átkevertem. Felöntöm vízzel és 15-20 perc alatt puhára főzöm. Ekkor kb. az 1/3 borsó mennyiséget kiveszem és leturmixolom, majd visszaöntöm a többihez.
Öntök még bele tejszínt és felforralom. Ha nagyon sűrű, akkor lehet hígítani vízzel, ha túl híg akkor keményítővel lehet sűríteni.
Nálunk kötelező hozzá a fasírt, de egyébként elhagyható.





2012. június 14., csütörtök

Borsópaprikás

Az utóbbi időben többször hallottam a borsóparikásról, gondoltam kipróbálom. Nagyon egyszerű megfőzni, a legtöbb időt a borsó pucolása teszi ki. Úgy kell csinálni, mint a paprikáskrumplit.

Egy kis kacsazsíron megpirítottam a vöröshagymát, majd beletettem két teáskanál őrölt paprikát. Ebbe beleöntöttem kb. 30 dkg bosót, amit párszor átforgattam a parikás hagymán. Aztán öntöttem rá vizet, annyit hogy ellepje. Kb. 20-25 percig főztem, mielőtt a galuskát beleszaggattam. A kettő között valamikor belekerült pár karika békési kolbász és vagy két csipet só is. A galuskát két tojásból készítettem, de ehhez a mennyiséghez az soknak bizonyult, elég egy tojásból. Mielőtt a galuskát beleszaggattam, öntöttem rá még vizett. Ügyelni kell, hogy jól forrjon a szaggatás előtt. Amikor belekerült az összes galuska még 1-2 percig főztem, majd fedő alatt hagytam egy kicsit hűlni.

Anyukám javaslatára legközelebb teszek bele csirkemájat is.


2010. november 7., vasárnap

Zöldséges batyu

Ez a kis vajas leveles tésztából készült batyu szerintem jó vendégvárónak, ha kisebb batyukat csinálunk, de főételnek is a nagyobb batyukból, egy jó kis forró leves után. Megtölthető akár húsos vagy gombás paradicsomos szósszal, vagy szalonnás, tejszínes töltelékkel is.

Én most egy májas-gombás-zöldborsós tölteléket választottam. Hozzávalók:
  • 1 csomag fagyasztott vajas tészta
  • 30 dkg csirkemáj
  • 50 dkg gomba
  • kb. 2 marék fagyasztott zöldborsó
  • hagyma
  • 20 dkg füstölt sajt
  • őrölt paprika, só, bors, kakukkfű
  • 1 db tojás
Az apróra vágott vöröshagymát megpároltam, majd beletettem az apró kockára vágott májat. Amikor kicsit megpirult  hozzáadtam a gombát és a borsót, majd megízesítettem. Én ekkor tettem bele az őrölt paprikát is, majd jól összekevertem. Kb. 20 perc alatt el is készült.
Amíg párolódott a szósz, addig kinyújtottam a tésztát 3-4 mm vastagra. Megpróbáltam nagyjából egyforma kockákat vágni belőle. 

A tészta közepére halmoztam a tölteléket, a tetejét még megszórtam füstölt sajttal. A tészták sarkait megkentem tojással, majd a sarkokat megfogva batyut csináltam belőle. 
A kész batyukat sütőpapírral bélelt tepsibe tettem, és még a tetejét is megkentem tojással. A második adagra még szezámmagot is szórtam, de akár sajtot is lehet tenni rá.


200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt meg is sült.
Egy csomag tészta két nyújtásra volt elég, és 24 db batyu jött ki belőle.