A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. december 6., péntek

Brokkoliból készült krokodilleves....

ahogy Bence mondja:-)) Ez a legújabb siker kaja nálunk. Apa és fia is imádja.

Hozzávalók:
  • egy fej brokkoli
  • kb. 3 dl tejszín
  • só, bors, frissen reszelt szerecsendió
  • 3 kiskanál vaj
  • (kis fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma - én most nem tettem bele, de szerintem nem rontja el)
A brokkolit megpároltam egy pároló edényben, kb. fél óra alatt készen van (az alsó edényben víz van, a felső lyukacsos edényben a brokkoli, és a hagyma). Amikor egy kicsit kihűlt akkor botmixerrel összeturmixoltam, majd visszatettem főni. Mivel nagyon sűrű pép lett belőle a párolólével felhígítottam és felforraltam. Sóval, borssal, frissen reszelt szerecsendióval ízesítettem. Amikor felforrt beleöntöttem a tejszínt és még pár percig főztem. Tálalás előtt vajdarabkákat tettem a meleg levesbe. Ezt hívják montírozásnak egyébként, ettől kicsit selymes lesz a leves. Minden esetre nem rontja el az biztos.
Bence levesgyönggyel eszi, de reszelt sajtot is lehet bele tenni.




2013. február 10., vasárnap

Hagymaleves

Mondhatjuk azt is, hogy francia hagymaleves, bár szerintem a franciák nem így hívják. Mindenesetre a receptet Joanne Harris Francia konyha című (dedikált) könyvéből lestem.

Hozzávalók:
  • 50 g vaj
  • kb. 1/2 kg hagyma
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • 2 evőkanál liszt
  • 1 liter víz vagy húsleves
  • 1 dl száraz fehérbor
  • só, bors, kakukkfű, babérlevél, petrezselyem
  • füstölt sajt, bagett 
A hagymát jó apróra vágtam és feltettem pirulni, párolódni. Ez kb. egy órát vesz igénybe. Fedő alatt és alacsony hőfokon kell párolni, a végére egészen barnás színe lesz. Aztán beledobtam az összezúzott fokhagymát és a lisztet majd egy kicsit átpirítottam és a végén felöntöttem a húslevessel és a borral. Beletettem a sót, borsot, kakukkfüvet, babérlevelet és fedő alatt lassú tűzön főztem még 40 percig. Közben előkészítettem a füstölt sajtos pirítósokat, amit tálalás előtt öt perccel betettem grillezni a sütőbe. 



2011. január 19., szerda

Fokhagymaleves

Talán már tudjátok, hogy rajongója vagyok a francia tájnak, ízeknek, piacnak, így a szakácskönyveknek is. Ezért nem véletlen, hogy megvan a könyvtáramban Joanne Harris mindkét francia ételekről szóló szakácskönyve. Az egyik ráadásul dedikált:D

Ezeken a téli napokon amikor nagyon sokan betegek egy kis fokhagyma leves biztosan nem árthat meg senkinek. Sokan nem szeretik pucolni a fokhagymát, mert mondhatni elég szagos marad utána a kezünk. A szagot ha jól tudom citrommal bedörzsölve hamar el lehet űzni. Én nem szoktam, mert imádom az illatát. Ennél a levesnél az a jó, hogy nem is kell megpucolni a hagymát. Úgyhogy aki eddig irtózott tőle az is nyugodtan belevághat.

Hozzávalók:
  • 5 fej fokhagyma
  • olívaolaj
  • 1 dl száraz fehérbor
  • 2 kanál liszt
  • 1 liter víz, vagy húsleves (vagy leveskockából főzött lé)
  • kakukkfű, só, bors,
A fokhagymát gerízdekre szedtem, és mindkét végéből levágtam egy kicsit, egy éles késsel. Aztán megmostam, beletettem egy tepsibe (héjastól) és jól megsóztam, borsoztam, és meglocsoltam olajjal. A tepsit betettem a 120 fokos légkeveréses sütőbe, és 30 perc alatt készre sütöttem. A tizedik perc után már mámorító volt az illata.

Amikor megsült hagytam hűlni, majd egy edénybe (amibe aztán megfőztem a levest) szépen kinyomkodtam a héjából a megsült fokhagymát. Nagyon könnyen kijött, szinte lepergett róla a héj. Ha marad olaj a tepsiben azt nyugodtan bele lehet önteni a fazékba. A fokhagymát aztán krumplitörővel többször jól átnyomkodtam. Közben egy liter vízből és egy leveskkockából "főztem" egy kis lét.


Az átnyomott fokhagymára öntöttem egy kis olajat, és az olajon elkezdtem pirítani a lisztet. Addig a hagymát egy kicsit odébb toltam az edényben, de vigyázni kell le ne égjen. Pár perc pirítás után elkezdtem lassan, több részletben felönteni a lével a hagymát. Az elején még nagyon sűrű volt, aztán szépen felhígult. Beleöntöttem még a bort is, és megízesítettem. Ezt még kb. 30 percig főztem, és készen is volt. Tálaláskor füstölt sajttal borított, pirított bagett karikákat adtam hozzá.

Joanne Harris a főzés után még javasolja turmixolást és a cérnametéltet levesbetétnek, de én ezeket kihagytam. Így is nagyon finom volt.