A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gomba. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gomba. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. július 23., hétfő

Gombapörkölt csirkemellel

Hívhatnánk úgy is, hogy csirkepörkölt gombával, de alapvetően ez egy gombapörköltnek indult.

Gondoltam ki kellene próbálni valamilyen újfajta gombát, mert általában csak a csiperkét ismerjük, esszük, meg néhanapján a laskát. Kapóra is jött, hogy a piacon árultak szegfűgombát.  Először fél kilót akartam venni, de éppen akkor nem volt elég pénz nálam, ezért 30 dekát vásároltam (3500 Ft kilója). Mint utóbb kiderült elég lett volna a fele mennyiség is, mert annyira macerás volt megtisztítani, hogy a végére már a hajam kihulott tőle.
Hozzávalók:
  • 30 dkg szegfűgomba
  • 1 pár csirkemellfilé
  • 1 fej vöröshagyma
  • őrölt paprika, só, bors, kakukkfű
  • kb. fél pohár tejföl (a nagyból)
Először egy kevés kacsazsíron megpirítottam a hagymát, majd rászórtam két teáskanál paprikát. Ezután beletettem a kockákra vágott csirkemellet, kicsit átforgattam, megsóztam, majd felöntöttem vízzel. Kb. 20 perc után beletettem a gombát is.

A gombát előző este tisztítottam meg, csak erős idegzetűeknek ajánlom:-) Mivel a szegfűgomba elég apró gomba, és mint olvasom a fű között terem, hát nem csoda, hogy tele volt fűszálakkal. Én elkövettem azt a hibát, hogy egyből vizet engedtem rá, amitől a fűszálak jól rátapadtak, és szinte csak egyenként lehetett kiszedegetni belőle. Szóval a 30 deka gombát vagy egy órán keresztül tisztogattam.



Főztem még 20 percig, majd beletettem fél pohár tejfölt és még összeforraltam. Mielőtt elzártam frissen őröltem bele borsot, és szórtam bele kakukkfüvet is. A gombás ételekbe én mindig teszek kakukkfüvet is, szerintem olyan jól passzolnak. Én végül is tésztát főztem hozzá, de galuskával is kitűnő.



2012. június 3., vasárnap

Pizza

Régebben, amikor még a nyolcadik kerület közepén laktunk, sokszor csináltam pizzát ha vendégek jöttek. Kertes házban a grillezés már jóval népszerűbb, de téli vagy esős időszakban a pizza még mindig ütős lehet.


Az én jól bevált pizza tészta receptem:
  • 1/2 kg liszt (most éppen tönkölybúza volt)
  • 20 g élesztő + kb. 1 dl tej, amiben felfut + 1 tk. cukor
  • 4 evőkanál olívaolaj
  • 2 dl langyos víz
  • 1 evőkanál só
  • 3-4 ek. oregánó
  • feltétnek paradicsomszósz, gomba, sonka, mozzarella, olajbogyó stb.
Ebből a mennyiségből kettő nagy tepsi, és egy kisebb kerek pizza jön ki.

Az élesztőt a langyos, cukros tejbe belemorzsolom, majd a lisztet összekeverem a sóval és az oregánóval. Amikor az élesztő már ki akart futni a bögréből, akkor csinálok egy kis mélyedést a lisztbe és beleöntöm az élesztőt, az olajat és a vizet. Ezt a masszát addig gyúrom, dagasztoam, amíg jó kis lágy tészta nem lesz belőle. Inkább lágyabb legyen a tészta, mint kemény.
Ezután legalább egy óráig kelesztem, de nem árt meg neki az sem ha több órát pihen. Közben felszeleteltem a feltéteket, megreszelem a sajtot, megmelegítem a paradicsomszószt.



A vendégek érkezése előtt egy órával beolajozom a tepsiket és kinyújtom a tésztát. A nyújtást általában csak kézzel csinálom. Levágok egy nagyobb darabot a tésztából, és kézzel elkezdem széthúzogatni. Amikor már elég nagy akkor beleteszem a tepsibe és kiigazítom a széléig. Ha keményebb a tészta akkor nyújtófával  is lehet nyújtani.
A tésztát megkenem a meleg paradicsomszósszal, és erre teszem rá a reszelt sajtot. Egy ideje már leszoktam arról, hogy mindent egyszerre rápakoljak a pizzára, ezért általában csak gombát, vagy sonkát és olajbogyót teszek rá. Na meg a tetejére néhány szelet mozzarella az nem árt.
200 fokon kb. 30 perc alatt sül meg.

2010. november 7., vasárnap

Zöldséges batyu

Ez a kis vajas leveles tésztából készült batyu szerintem jó vendégvárónak, ha kisebb batyukat csinálunk, de főételnek is a nagyobb batyukból, egy jó kis forró leves után. Megtölthető akár húsos vagy gombás paradicsomos szósszal, vagy szalonnás, tejszínes töltelékkel is.

Én most egy májas-gombás-zöldborsós tölteléket választottam. Hozzávalók:
  • 1 csomag fagyasztott vajas tészta
  • 30 dkg csirkemáj
  • 50 dkg gomba
  • kb. 2 marék fagyasztott zöldborsó
  • hagyma
  • 20 dkg füstölt sajt
  • őrölt paprika, só, bors, kakukkfű
  • 1 db tojás
Az apróra vágott vöröshagymát megpároltam, majd beletettem az apró kockára vágott májat. Amikor kicsit megpirult  hozzáadtam a gombát és a borsót, majd megízesítettem. Én ekkor tettem bele az őrölt paprikát is, majd jól összekevertem. Kb. 20 perc alatt el is készült.
Amíg párolódott a szósz, addig kinyújtottam a tésztát 3-4 mm vastagra. Megpróbáltam nagyjából egyforma kockákat vágni belőle. 

A tészta közepére halmoztam a tölteléket, a tetejét még megszórtam füstölt sajttal. A tészták sarkait megkentem tojással, majd a sarkokat megfogva batyut csináltam belőle. 
A kész batyukat sütőpapírral bélelt tepsibe tettem, és még a tetejét is megkentem tojással. A második adagra még szezámmagot is szórtam, de akár sajtot is lehet tenni rá.


200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt meg is sült.
Egy csomag tészta két nyújtásra volt elég, és 24 db batyu jött ki belőle.



2010. május 12., szerda

Gombás, sajtszószos tészta

Néha van úgy az ember, hogy egy hosszú, fárasztó nap után nem vágyik másra, csak valami gyorsan elkészíthető, finom és meleg vacsorára. De hazafelé az úton nem mindig áll össze a kép, hogy mi is legyen az a vacsora. Főleg, ha mindenből csak egy kicsi mennyiség van a hűtőben.

Így voltam ezzel én is ma este. Végül kialakult ez a gombás, sajtszószos tészta, ami beteljesítette a vágyakat:-)

Szóval volt itthon
  • 4 szem közepes nagyságú gomba
  • a kertből frissen kiszedett póré hagyma
  • többfajta, nem túl nagy darab sajt (edami, füstölt sajt, pannónia, bármi jó)
  • 1/2 doboz kefír + 1 teáskanál liszt a habaráshoz
  • valamilyen tészta, én házi szélesmetéltet főztem.
Egy kis olajon megpirítottam a hagymakarikákat, majd beledobtam a szeletekbe vágott gombát. Közepes lángon pirítottam kb. 10 percig. Közben a tészta vizét felraktam főni, azért, hogy pont egyszerre készüljön el az étel. 10 perc után beletettem mindegyik sajtból kb. egy-egy marékkal, van amit reszelve, van amit csak apróra szeletelve. A sajt mellé kell egy kis folyadék, különben csak csomósodik és nem olvad fel rendesen. Ha nincs elég leve akkor a tészta főzővizéből nyugodtan lehet bele kanalazni.
Amikor teljesen felolvadt a sajt beleöntöttem a liszttel összekevert kefírt, és pár percig forraltam. Nem árt hígítani egy kicsit a főzővízzel, mert amikor kihűl egy kicsit besűrűsödik.
Én sóval, őrölt borssal és a legvégén szárított kakukkfűvel ízesítettem. A tetejére még egy kis parmezán sajt is jutott.