A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Környezetvédelem. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Környezetvédelem. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. október 24., csütörtök

Komposztáló

Egy kertes ház kívánja hogy legyen egy komposztáló is az udvarán (legalábbis nálunk kívánta). Ha már elmúltak azok az idők, hogy a háziállatok megegyék a zöld hulladékot, akkor legalább hasznosítsuk ilyen módon ezt a "szemetet". Meg is van az eredménye: 1. ha mellette szelektíven gyűjtjük a szemetet akkor hetente maximum 1-2 zacskó kommunális hulladék képződik, 2. a komposztálóból nagyon jó minőségű föld kerül ki amit lehet hasznosítani a szoba és a kerti növényeknél is.

Először is kerestünk neki egy olyan helyet ahol nem zavart senkit a hulladék látványa. Nálunk ez a kis konyhakert egyik sarka lett. A szagoktól nem kell félni, nincs különösebben semmilyen szaga (kivéve ha fűvel rakjuk tele). Sokáig gondolkoztunk, hogy beruházzunk egy előre elkészített műanyag komposztálóba, vagy inkább csináljunk magunknak egyet. Mi ez utóbbi mellett döntöttünk. Igaz az első nem nézett ki különösebben jól, de a célnak megfelelt. Azóta már kaptunk egy sokkal profibb kivitelű komposztálót, ami remekül működik és még látványban sem rossz. Ez két rekeszes, az oldalát pedig ki lehet venni, így könnyen lehet forgatni, illetve kivenni a földet.

Ez volt az első gyártmány















Lényeges, hogy könnyen hozzáférhető legyen, a forgatás miatt az oldalát ki lehessen venni, vagy legalább legyen egy levehető ajtó rajta. Az is fontos, hogy jól tudjon levegőzni, mert különben csak belerohad az anyag. A miénknek van teteje is, de ezt gyakorlatilag mi nem használjuk, sosincs lecsukva.

Sokkal profibb kivitel
És akkor lássuk, hogy mit is rakunk bele: mindenféle zöldség és gyümölcs hulladéka, a szártól a magig, héjig minden, tojás héja, kávé zacc, levágott fű, elszáradt növények, most ősszel a falevél stb. Bele lehet tenni a letörött, lemetszett gallyakat, de azt jó apróra kell vágni, különben sok idő kell a lebomláshoz. Több helyen olvastam, hogy a citrusfélék héját, banán héját, csontot, húst ne tegyük bele, illetve állítólag néhány növény mint pl. a dió levele és tűlevelű ágak sem kifejezetten komposztálóba valók (illetve más kezelést igényelnek). Én a kiszedett gazt sem szoktam már beletenni.
Időnként földet is kell közé szórni, és kb. havonta nem árt megforgatni. Nálunk azért ez nem ilyen rendszeres, kb. félévente szoktuk megforgatni és olyankor a "termést", azaz a komposztot kiszedni, amit aztán balkonládákba, és a kertbe használunk el. Felhasználás előtt érdemes megszitálni.
Ami biztos, hogy kell még egy vasvilla, lapát és rosta.

Éppen kiszedés előtt, jól látszanak a rétegek






Találtam egy komolyabb leírást, nekem is vannak benne újdonságok, érdemes elolvasni.










2010. szeptember 16., csütörtök

Öko mosás, mosódió

Először csak tesztelésre vásároltam mosódiót, mert nagyon kíváncsi voltam hogyan működik. Mostmár elmondhatom, hogy állandó használó és rajongó vagyok. Bár az illata egy kicsit szokatlan száraz állapotában, de ez a mosott ruhákon szerintem egyáltalán nem érzhető.

A használata nagyon egyszerű. Egy kicsi vászon zacskóba (ami a fél kilós kiszerelésű mosódió egységcsomagban  benne van) 8-10 db fél mosódió héjat teszek, a zacskó száját jól bekötöm és beteszem a ruhák közé. Egy ilyen kis csomag 3-4-szer felhasználható, ahogy most olvasgatom attól függően, hogy milyen hőfokon mosunk vele. 

Azt, hogy van e még saponin (hatóanyag) tartalma a dió héjának úgy lehet megállapítani, hogy vizesen össze kell nyomni, és ha megjelenik a szélén a hab akkor még használható. Amikor még jó akkor vastagabb is a héj.
Fontos, hogy a dió nem alkalmas a fehérítésre, ezért fehér ruhákhoz mindenképpen használni kell oxigénes fehérítőt mellé.

Számomra kevésbé volt meggyőző az ökomosóporok használata. Bár hatásfokban szerintem nincs különbség a "hagyományos" mosóporokhoz képest, viszont az illatát nem tudtam megszokni egy doboz elhasználása után sem. 
Kipróbáltam a folyékony változatot is. Ezt általában a külön mosott ingekhez használom.

A foltokat, ingnyakat én mosószappannal szoktam előkezelni.

Az öblítő használatot is megreformáltam, a nagyon illatos ruhák nálunk megszűntek. Helyette viszont van öko öblítőszer felváltva ecetes-illóolajos oldattal. A leggyakrabban narancsolajos, vagy mandarinos illóolajat használok, de néha a mentásat is szoktam. Az ecettől nem kell félni, nem lesz tőle ecet szagú a ruha. És a ruhák puhasága, és mellesleg a színe is megmarad.

Néhány leírás, hasznos tanács még a mosódióról, illetve egy tudományos megközelítés a hagyományos mosószerek használatáról:
http://www.mosodionagyker.hu/
http://tisztatertechnologia.hu/?p=hir&id=295

Próbáltátok már a mosódiót?

2010. május 15., szombat

Bevásárlás öko módra

Régebben nem is gondoltam volna, hogy a bevásárlással is szennyezzük a környezetet. Pedig így van. A szuper-, és hypermarketek megjelenésével nem csak a vásárlási szokások változtak meg, a műanyag szatyrok mennyisége is megsokszorozódott. Hiszen nagyon kényelmes elmenni havonta egyszer a szupermarketbe, és ott megvenni mindent egyszerre, és azt hazavinni a műanyag zacskókba, amibe még bele is teszik az árut.
Sajnos ezeknek a szatyroknak a lebomlási ideje akár 400 év is lehet. Szerencsére már több áruházlánc is csatlakozott ahhoz a mozgalomhoz, hogy újrahasznosított anyagból készült szatyrot adnak a vásárlóknak. Igaz, hogy ez nincs ingyen, de csak egyszer kell megvenni, mert ha elszakad akkor ingyen kicserélik. Más üzletekben papírból, vagy textilből készült hosszú pánttal rendelkező szatyrokat lehet vásárolni.

A megvásárolt árut több környezetkímélő módon is hazavihetjük a boltból, mi ezeket használjuk:

Fonott kosár: a kosárfonásnak komoly hagyományai vannak Békés megyében, egészen az 1800-as évekig visszamenőleg. Előnye, hogy nagyon időtálló, sokminen belefér. Ha több kosarat viszünk akkor még típus szerint is külön tudjuk válogatni az árukat. Piaci bevásárláshoz ez a legjobb kiegészítő.

Újrahasznosított műanyagból készült szatyor: számtalan formában, nagyságban, színben létezik. Előnye, hogy elég strapabíró, vastag anyagú, könnyen mosható.
Van közöttük olyan is, amely vékonyabb anyagbl készül, és ennek köszönhetően pénztárca nagyságúra összehajtható. Ez nagyon praktikus, mert még a kézi táskában is könnyen elfér. Jól használható a napi bevásárláshoz.

Vászontáska: általában lenvászonból készül, natúr vagy zöld színű.


Ezek a tároló eszközök többszöri, akár évekig tartó használatra vannak kitalálva. Egy kis odafiegyeléssel könnyen kiválthatjuk az eldobható műanyag szatyrokat. De ha mégis hazakerül egy-két darab belőle, akkor legalább hasznosítsuk újra őket kukás zsákként.

2010. május 5., szerda

Környezetvédünk

Hol is kezdjem, nem könnyű a téma.

Nálunk talán ott kezdődött, hogy elkezdtük szelektíven gyűjteni a szemetet. Amikor a nyolckerben laktunk már akkor is szorgalmasan külön tettük (általában elhasznált papírszatyrokba) a szelektíven gyűjthető szemetet, majd levittük a közeli gyűjtőszigetre. A hagyomány az elköltözésünk után sem szakadt meg, sőt ha lehet akkor most még következetesebbek vagyunk. Itt nem csak a műanyag flakon gyűjtéséről és tömörítéséről, az üvegek kiválogatásáról van szó, hanem pl. a tejes és rostos leves dobozok, tejfölös és joghurtos poharak kimosásáról, mindenféle apróbb, de tiszta papír gyűjtéséről (pl. tea filter papírja), konzerves dobozok tisztításáról és külön válogatásáról. Bár töredelmesen bevallom, hogy az olajos halas konzervdobozt nincs kedvem mindig elmosni.
Ezt a szelektálást egyébként már jól megszoktuk, nem jelent különösebb többletmunkát, és minden megy automatikusan.

A következő lépés az öko tisztítószerek használata volt. Az első lökést a Nők lapja café egyik cikke adta, aztán jött a tájékozódás az interneten, majd a vásárlás és kipróbálás.
Azthiszem a mosogatószerrel kezdtem a vásárlást, majd folyamatosan cseréltem le a megszokott tisztítószereimet az öko változatra. Amellett, hogy a környezetet is védjük, kellemes mellékhatása ezeknek a szereknek, hogy a bőröm sincs úgy kiszáradva pl. a kezemen, mint előtte. Már sikerült pár ismerőst is beleángatni ebbe a szemléletbe, és ők is aktív használók lettek. Az egyes tisztítószerekről a tapasztalataimat majd később megosztom.

A tisztítószereket ma már sok helyen be lehet szerezni. Rengeteg internetes webáruházban lehet rendelni (én ezt még nem próbáltam), de a bio boltokban, a hipermarketekben és már a DM-ben is lehet kapni néhány alapvető dolgot és többféle márkát is. Én az alábbi oldalakon szoktam tájékozódni, és a felsorolt üzletekben vásárolni.

Internetes boltok:

Kiskereskedelmi üzletek:
Herbaház - 1087 Budapest, Százados út 18.
Mammut bevásárlóközpont - Bio centrum, I. emelet
Cora hipermarket - Fót (a mosószereket tartó polcok egyik végében van öko sarok)
DM üzletek bármelyike

És ez itt tényleg nem a reklám helye :P
 
Kis kertünk egyik ékessége a kb. egy hónapja megépített komposztáló, amibe a zöld hulladékot tudjuk gyűjteni. Egyelőre ebben még nincs sok tapasztalatunk, a nyár végére már biztosan okosabbak leszünk. Ebben az évben szeretnék még egy esővíz gyűjtőt is beszerzni, hiszen ezt a vizet nagyon szeretik a növények és szinte pazarlás nem hasznosítani ezt az égi áldást.
 
Ebből kifolyólag a nagy kukánkba hetente csak egy maximum kettő szemeteszsák szokott bekerülni, egyik jóbarátunk (Pista) elképedésére. Reméljük Ő is hamarosan az olvasóim közé tartozik majd :D