A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pite. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pite. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. november 4., kedd

Almás pite 2.

Mostanában sokat sütjük ezt a fajta almás pitét, kerti partira, ovis szülinapra vagy bármilyen összejövetelre, télen-nyáron, bármikor jó. Az eredeti ötlet Rita konyhájából van, de általában nem ennyire reformosan sütöm.

Tészta hozzávalói 24 cm-es piteformához:
  • 30 dkg tönkölybúza liszt
  • 20 dkg vaj
  • 10 dkg cukor
  • 1 db tojás
  • csipet só
  • reszelt citromhéj (bio)
Töltelék hozzávalói:
  • 30 g vaj
  • 750 g megpucolt alma
  • 50 g cukor / méz (kb. 4 evőkanál)
  • 1/2 mokkáskanál fahéj (vagy mézeskalács fűszer is jó)
  • 40 g kukoricadara (én ezt sokszor elfelejtem beletenni, nélküle is tökéletes lesz)
Első lépésként összegyúrom a tésztát. A lisztet összekeverem először a cukorral és reszelt citromhéjjal, sóval, majd elmorzsolom a hideg vajjal. Hozzáadom a tojást és addig gyúrom amíg összeáll. Az elején úgy néz ki mintha soha nem akarna összeállni, de pár perc után szép egynemű tészta lesz belőle. Ha készen van akkor becsomagolom egy akkora méretű folpackba amin később ki tudom nyújtani és beteszem a hűtőbe legalább fél órára.

Amíg hűl a tészta addig elkészítem a tölteléket. A megpucolt almát kisebb darabokra vágom, és a vajon megpárolom. Amikor már puha az alma hozzáadom a cukrot vagy a mézet és a fahéjat és ezzel jól átforgatom, picit még párolom. Pár percet hagyom hűlni, majd egy botmixerrel összeturmixolom. Ilyenkor kell belekeverni a kukoricadarát. Nem baj ha maradnak benne nagyobb darabok. Sokszor úgy csinálom, hogy a sütés előtti este elkészítem a tölteléket, és amikor sütöm csak rá kell önteni a tésztára.

A tésztát a folpackon kb. 0,5 cm vastagra nyújtom ki, és beleteszem a vajjal kikent 24 cm-es kerámia piteformába. Ráöntöm az almás tölteléket és máris mehet a sütőbe.

180 fokon 45-50 percig kell sütni.


2013. június 15., szombat

Epres rebarbarás pite

A Gasztroangyalban láttam ezt a remek receptet. Most éppen aktuális, de szerintem télen is elkészíthető eper lekvárral.

Tészta hozzávalói, 28 cm-es formához:
  • 25 dkg tönkölybúza liszt
  • 5 dkg cukor
  • 15 dkg vaj
  • 1 db tojás
  • só, citromhéj
  • hideg víz ha szükséges
A lisztet elkevertem a cukorral, sóval, reszelt citromhéjjal, majd elmorzsoltam a vajjal. Beletettem a tojást és a hideg vizet, majd kemény tésztává gyúrtam. A tésztát minimum egy órát folpack-ba csomagolva pihentettem. Érdemes nagyobb darabba csomagolni, mert utána azon kell nyújtani. Amíg a tészta pihen el lehet készíteni a szószt.

Hozzávalók a szószhoz:
  • 3 szál rebarbara
  • 15-20 szem eper
  • 1 dl víz
  • 3 evőkanál cukor
  • fahéj, citromhéj, mandula
  • 1 evőkanál keményítő
A rebarbarát meghámoztam és kb. 2 cm-es darabokra vágtam. Beletettem az epret, cukrot, fahéjat, reszelt citromhéjat és ráöntöttem a vizet. Kb. 15 percig főztem, ennyi idő alatt az eper és a rebarbara is szétmegy. A végén egy evőkanál keményítőt tettem bele (amit egy pici hideg vízzel kell kikeverni.), és még forraltam 2 percig. A végeredmény egy viszonylag sűrű massza lett.  A rebarbara miatt kissé savanykás az íze, ezért az édesszájúaknak lehet hogy több cukor kell bele.

A tészta pihentetése után kiterítettem a folpackot amibe be volt csomagolva, és még a tetejére is tettem egy réteget. Így a legegyszerűbb kinyújtani a tésztát, mert így nem ragad le, nem kell lisztezni, és amikor a formába kerül a akkor sem fog széttörni. 2-3 mm vastagra kell nyújtani, úgy hogy a forma szélére is jusson. A formát először ki kell vajazni, és aztán mehet bele a tészta. 
A maradék tésztával be szoktam rácsozni a tetejét. Attól függően mennyi tészta maradt lehet sűrűbbre vagy ritkábbra rakni a csíkokat. Ha felváltva rakjuk a csíkokat, egymásra merőlegesen akkor úgy néz ki mintha fonva lenne. Sütés előtt érdemes megkenni tojással. 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt megsül.










2012. június 20., szerda

Cseresznyés pite

Mosttanában szeretem az ilyen pite féle édességeket. Volt itthon egy nagyobb adag darált mandula, ezért kapóra jött Kaldeneker György oldalán ez a recept. Egy kicsit módosítottam rajta, kevesebb benne a cukor, szerintem így is nagyszerű.

Hozzávalók a tésztához:
  • 200 g liszt
  • 80 g barna cukor vagy nyírfacukor (vagy keverve)
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • csipet só
  • 100 g vaj
  • 3 db tojás sárgája

A lisztet a cukorral, sóval összekevertem, majd a fagyos vajjal elmorzsoltam. A végén a tojással jól összegyúrtam. Amikor összeállt a tészta betettem a hűtőbe pihenni. Addig elkészítettem a mandulás-vajas tölteléket. Hozzávalók:
  • 100 g lágy vaj
  • 80 g cukor
  • 2 db tojás
  • 100 g darált mandula
  • csipet só, vaníliás cukor
  • 300 g cseresznye, vagy meggy


A tölteléket robotgéppel kevertem össze, a felsorolt sorrendben. Amikor készen lett kinyújtottam a tésztát és beletettem egy kivajazott, lisztezett tortaformába (vagy másodszorra egy kerámia pitesütő formába). Erre ráöntöttem a tölteléket, majd belenyomkodtam a kimagozott cseresznyét. Szerintem érdemes telerakni gyümölccsel. 170 fokos sütőben kb. 50 perc alatt sül meg, és már langyosan is lehet kóstolgatni.