A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ajándék. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ajándék. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. december 24., péntek

Karácsonyi készülődés

Karácsony előtti véghajrában néhány ötlet saját készítésű ajándékra és díszítésre. Van olyan amit még most sem késő megcsinálni.

Kandírozott narancshéj:
Először a narancsokat áztattam pár órán át (ki tudja mivel van kezelve), majd meghámoztam őket úgy hogy nagyobb cikkekbe jöjjön le a héja. Nagyjából kivágtam a fehér belsejét, de nem teljesen, mert én szeretem a kesernyés ízét. Tisztítás után felszeleteletem, egy részét vékonyabb csíkokra, a többit hagytam picit nagyobb cikkekbe. Aztán hagytam egy napot állni hideg vízben. Én vagy háromszor lecseréltem rajta a vizet, de ez nem kötelező.
Egy nap áztatás után először le kell mérni a héjat szárazon (az enyém 600 g körül volt), majd fel kell forralni 5 percig sima vízben. Én ezt a műveletet kétszer csináltam meg, mert a fellelhető internetes forrásokban találtam olyat is amiben egyszer forralták fel, de olyat is ahol négyszer. Gondoltam a köztes állapot nekem jó lesz. Forralás után egy órán keresztül főztem cukorszirupban. A szirupba a lemért narancshéj 3/4-ének megfelelő mennyiségű cukrot tettem, a víz az nagyjából 1,5-2 liter volt.
Amikor már üveges lett kiszedtem és rátettem egy rácsra lecsöpögni. A csíkokat sütőpapírral fedett tálcára tettem és megszórtam kristálycukorral. Ha süteménybe tesszük szerintem fölösleges rászórni a cukrot. A nagyobb darabokat vízfürdőben megolvasztott étcsokiba mártottam, és azt is papírra tettem. Ennek még kellett három nap mire a levegőn teljesen megszikkadt.
A narancs húsából lekvár készült.
Felhasználás: nasinak, celofánba csomagolva ajándéknak, süteménybe.



Szárított narancskarikák:
A narancsokat vékony karikára vágtam, és rátettem egy sütőpapírral bélelt tepsibe. Egy tepsibe kb. 4 db narancs fér bele. A karikákat jó szorosan kell rakni, mert összezsugorodnak. Mielőtt betettem a sütőbe megszórtam mindegyiket arany színű glitterrel, majd a 80 fokos légkeveréses sütőbe tettem 2 órára. Szerintem nem szabad melegebb sütőbe tenni, mert a vékonyabb szeletek héja könnyen megég. Az első órában a sütőben nagyon nagy pára lesz, nem kell tőle megijedni. Két óra után kivettem, és megfordítva áttettem egy száraz sütőpapíros tálcára, mert ami alatta volt az nagyon nedves volt. Megszórtam a másik oldalát is glitterrel és még hagytam száradni pár napot a sütőben, vagy ahol éppen hely volt. 
Felhasználás: dísznek a karácsonyfára rafia szalaggal felkötve, vagy díszítésnek csomagoláshoz használva.


Sós pirított mandula:
Fél kiló mandulát beletettem forrásban lévő vízbe, és kb. 5 percig forraltam. Amikor már látszott, hogy "bő" a mandula héja akkor leszűrtem, és kicsit hűtöttem. Ezután a héját nagyon könnyen le tudtam szedni, csak ki kellett  nyomni a mandulaszemet belőle. A megtisztított mandulát egy szűrőben megmostam, majd átöntöttem egy tálba Kb. 2 dl vízből (amit feltettem forralni) és 4 kávéskanál cukorból készítettem egy szirupot. De csak éppen addig melegítettem a vizet amíg a cukor elolvadt benne. Ezt a szirupot ráöntöttem a mandulára és hagytam benne állni 2 percet. Aztán leöntöttem a szirupot és a mandulát beleöntöttem egy vajjal vékonyan kikent tepsibe. Ezt jól megszórtam sóval, úgy hogy mindenhol érje a mandulát. 150 fokos sütőben kb. egy óra alatt sül szép aranybarnára. Fél óra után meg kell kicsit kavarni, mozgatni, különben leragad.
Felhasználás: vendégvárónak, nasinak, kis celofán zacskóba csomagolva ajándéknak.


Köszönöm a segítséget Bettinek és kedves barátunknak, Pistának aki a mandulához adta a tippeket.

2010. november 21., vasárnap

Zöldfűszeres olaj

Legelső franciaországi utunk során vásároltunk fűszeres olívaolajat, amivel imádtam főzni. Aztán a következő években már nem találtuk meg ugyanazt az árust, de találtunk egy másikat, ahonnan "sima" olívaolajat szoktunk vásárolni. Helyesebben mindig veszünk egy üveg natur olajat, amit főzéshez lehet használni, és egy másikat ami bazsalikomos és salátákhoz használható. Mivel ezek házi készítésű olajok, címkével nem látják el őket, viszont nagyon egyszerűen a tetejére írnak egy betűt (N vagy B) ami alapján könnyen meg lehet különböztetni őket.

Mivel lelkes fűszernövény nevelő/termesztő lettem, gondoltam én is megpróbálok valami hasonló fűszeres olajat készíteni. Szerencsére a növényeim olyan jól érzik magukat, hogy nőnek mint a bürök, nem lehet őket megállítani. Mivel ez volt az első nyaruk, majd kíváncsi leszek hogyan vészelik át a telet.

Szóval az olaj elkészítéséhez igazán nem kell sokminden. Fogtam egy már kiürült fél literes olajos üveget, amit jól kimostam és kiszárítottam. Aztán levágtam a fűszernövényeket, és jól beáztattam őket vízbe. Mosás után egy papírtörlőn száradnak egy napot, mert megtörölgetni nem lehet. Vágtam rozmaringot, kakukkfűt, zsályát és oregánót.
.

A tiszta üvegekbe beletömködtem a növényeket, tettem még bele egész borsot és koriandert. Az egészet fel kell önteni valamilyen sima, nem karakteres olívaolajjal, és készen is van. Fontos, hogy a növényeket teljesen ellepje az olaj. Pár hétig biztos, hogy állnia kell, mire átveszi az ízeket, illatokat.


Kiválóan használható nem szószos tészta ételekhez, pizzához, gombához, vagy húst elősütni, meglocsolni stb.



Ötlet: egy kis raffia szalaggal körbetekerve mutatós saját készítésű ajándék is válhat belőle.