A következő címkéjű bejegyzések mutatása: karácsony. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: karácsony. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. december 18., csütörtök

Stollen

Három évet szemezgettem ezzel a recepttel, mire megsütöttem. Szerintem nagyon finom, a fűszer miatt karácsonyos, kicsit tömény, de csak pont annyira, hogy kellemes. Én narancs lekvárral szeretem a legjobban. Eredeti receptet az Apróséfen láttam, érdemes végignézni a fázisfotókat a formázás miatt.

Hozzávalók:
  • 500 g liszt
  • 100 g porcukor
  • 10 g vaníliás cukor
  • csipet só
  • 50 g élesztő
  • kb. 1 dl tej
  • 200 g langyos vaj
  • 1 db tojás
  • 150 g mazsola
  • 170 g aszalt gyümölcs ízlés szerint (kandírozott gyömbér, narancshéj, datolya, sárgabarack, vörös áfonya, szilva stb.)
  • 70 g mandula apróra vágva
  • 1 ek. mézeskalács fűszerkeverék
  • 1 citorm reszelt héja
  • 1 narancs reszelt héja
  • 3 ml rum (én ezt kihagytam)
  • Marcipán ha valaki úgy szereti
  • A tetejére olvasztott vaj és porcukor
A tejet felmelegítettem, tettem bele egy kanál cukrot és belemorzsoltam az élesztőt. Amíg felfutott az élesztő mindent előkészítettem. A mazsolát beáztattam langyos vízbe (és ide lehet beletenni a rumot is). A mandulát és az aszalt gyümölcsöket apróra vágtam.A lisztet elkevertem a cukorral, sóval, fűszerrel, citrom és narancshéjjal. A közepébe beletettem a tojást, majd ráöntöttem az élesztős tejet. Aztán ugyanabban az edényben gyorsan meglangyosítottam a vajat is, de nem szabad, hogy nagyon meleg legyen.

Amikor a vaj megolvadt ráöntöttem a lisztre és jól összegyúrtam. Ha véletlenül nem áll össze, akkor lehet bele tenni még tejet. A vaj miatt elég zsíros és lágy tésztát kaptam.
Kb. 10 perc gyúrás után hozzáöntöttem a mazsolát, az aszalt gyümölcsöket és a mandulát, majd megint jól átgyúrtam. Ezután 1,5 órát pihentettem.

Kelesztés után megint át kell gyúrni, ekkor már kellemesebb az állaga, nem olyan zsíros hatású. Kb. 30 cm hosszú rudat kell nyújtani belőle, akkorát, hogy a tepsibe átlósan kényelmesen elférjen. A rúd közepét vékonyabbra nyújtottam és az egyik szélét belehajtottam. A marcipán rudat szerintem ide kell tenni a mélyedésbe. A gerinc két oldalát aztán még lenyomkodtam, formáztam. Áttettem a sütőpapíros tepsibe, és még 15-20 percig kelesztettem. 
175 fokon 50 percig sütöttem.


Az enyém kicsit szétterült, legközelebb vastagabbra nyújtom. Illetve meg is pirult a teteje, de ezt alufóliával letakarva el lehet kerülni.
Ha kisült akkor még forrón le kell kenni vajjal és megszórni porcukorral.

Amikor kihűl sütőpapirostól átteszem egy tálcára, letakarom alufóliával és hűvös helyen tárolom amíg el nem fogy. Ebből az adagból lehet két kisebb kalácsot is formázni, ami ajándékként is megállja a helyét.

2014. december 3., szerda

Mézeskalács Adventi naptár

Már hétfő reggelre elkészült mézeskalácsból az Adventi naptár.
Sokat agyaltam rajta, hogy hova kellene felfüggeszteni a számozott díszeket. Az alapötlet a Kifli és Levendula blog-ról jött, ahol a lámpáról lógott le a mézeskalács. De láttam olyat is Moha Konyhánál, hogy vesszőből készült koszorúról. Innen lehet ötleteket gyűjteni a díszítéshez is.

Végül az étkező asztal felett lévő három lelógó lámpára rákötöttünk egy bordó organza szerű anyagot amire könnyen rá tudtuk kötni a pöttyös szalagokat. Ha leülünk enni, mindig megcsap a mézeskalács illat.
A mézeskalács receptje az előző bejegyzésben megtalálható. Fontos, hogy a figurákat sütés előtt ki kell lyukasztani, például mi egy szívószállal csináltuk. A díszítést nem lehet sütés után azonnal megkezdeni, várni kell vele egy napot. Az ilyen fajta egyszerű díszítés hamar, egy óra alatt biztosan megszárad.
És persze nem árt arra is figyelni, hogy meglegyen a 24 darab figura, nálam a 24. lemaradt, de addig még van időm pótolni.
Az utolsó kép a barátnőmnél készült. Ő fenyő ágra akarta ráfűzni a mézeskalácsot, de az nagyon koszosnak bizonyult, így maradt a műfenyő. 


2010. december 24., péntek

Karácsonyi készülődés

Karácsony előtti véghajrában néhány ötlet saját készítésű ajándékra és díszítésre. Van olyan amit még most sem késő megcsinálni.

Kandírozott narancshéj:
Először a narancsokat áztattam pár órán át (ki tudja mivel van kezelve), majd meghámoztam őket úgy hogy nagyobb cikkekbe jöjjön le a héja. Nagyjából kivágtam a fehér belsejét, de nem teljesen, mert én szeretem a kesernyés ízét. Tisztítás után felszeleteletem, egy részét vékonyabb csíkokra, a többit hagytam picit nagyobb cikkekbe. Aztán hagytam egy napot állni hideg vízben. Én vagy háromszor lecseréltem rajta a vizet, de ez nem kötelező.
Egy nap áztatás után először le kell mérni a héjat szárazon (az enyém 600 g körül volt), majd fel kell forralni 5 percig sima vízben. Én ezt a műveletet kétszer csináltam meg, mert a fellelhető internetes forrásokban találtam olyat is amiben egyszer forralták fel, de olyat is ahol négyszer. Gondoltam a köztes állapot nekem jó lesz. Forralás után egy órán keresztül főztem cukorszirupban. A szirupba a lemért narancshéj 3/4-ének megfelelő mennyiségű cukrot tettem, a víz az nagyjából 1,5-2 liter volt.
Amikor már üveges lett kiszedtem és rátettem egy rácsra lecsöpögni. A csíkokat sütőpapírral fedett tálcára tettem és megszórtam kristálycukorral. Ha süteménybe tesszük szerintem fölösleges rászórni a cukrot. A nagyobb darabokat vízfürdőben megolvasztott étcsokiba mártottam, és azt is papírra tettem. Ennek még kellett három nap mire a levegőn teljesen megszikkadt.
A narancs húsából lekvár készült.
Felhasználás: nasinak, celofánba csomagolva ajándéknak, süteménybe.



Szárított narancskarikák:
A narancsokat vékony karikára vágtam, és rátettem egy sütőpapírral bélelt tepsibe. Egy tepsibe kb. 4 db narancs fér bele. A karikákat jó szorosan kell rakni, mert összezsugorodnak. Mielőtt betettem a sütőbe megszórtam mindegyiket arany színű glitterrel, majd a 80 fokos légkeveréses sütőbe tettem 2 órára. Szerintem nem szabad melegebb sütőbe tenni, mert a vékonyabb szeletek héja könnyen megég. Az első órában a sütőben nagyon nagy pára lesz, nem kell tőle megijedni. Két óra után kivettem, és megfordítva áttettem egy száraz sütőpapíros tálcára, mert ami alatta volt az nagyon nedves volt. Megszórtam a másik oldalát is glitterrel és még hagytam száradni pár napot a sütőben, vagy ahol éppen hely volt. 
Felhasználás: dísznek a karácsonyfára rafia szalaggal felkötve, vagy díszítésnek csomagoláshoz használva.


Sós pirított mandula:
Fél kiló mandulát beletettem forrásban lévő vízbe, és kb. 5 percig forraltam. Amikor már látszott, hogy "bő" a mandula héja akkor leszűrtem, és kicsit hűtöttem. Ezután a héját nagyon könnyen le tudtam szedni, csak ki kellett  nyomni a mandulaszemet belőle. A megtisztított mandulát egy szűrőben megmostam, majd átöntöttem egy tálba Kb. 2 dl vízből (amit feltettem forralni) és 4 kávéskanál cukorból készítettem egy szirupot. De csak éppen addig melegítettem a vizet amíg a cukor elolvadt benne. Ezt a szirupot ráöntöttem a mandulára és hagytam benne állni 2 percet. Aztán leöntöttem a szirupot és a mandulát beleöntöttem egy vajjal vékonyan kikent tepsibe. Ezt jól megszórtam sóval, úgy hogy mindenhol érje a mandulát. 150 fokos sütőben kb. egy óra alatt sül szép aranybarnára. Fél óra után meg kell kicsit kavarni, mozgatni, különben leragad.
Felhasználás: vendégvárónak, nasinak, kis celofán zacskóba csomagolva ajándéknak.


Köszönöm a segítséget Bettinek és kedves barátunknak, Pistának aki a mandulához adta a tippeket.