A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alma. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. november 4., kedd

Almás pite 2.

Mostanában sokat sütjük ezt a fajta almás pitét, kerti partira, ovis szülinapra vagy bármilyen összejövetelre, télen-nyáron, bármikor jó. Az eredeti ötlet Rita konyhájából van, de általában nem ennyire reformosan sütöm.

Tészta hozzávalói 24 cm-es piteformához:
  • 30 dkg tönkölybúza liszt
  • 20 dkg vaj
  • 10 dkg cukor
  • 1 db tojás
  • csipet só
  • reszelt citromhéj (bio)
Töltelék hozzávalói:
  • 30 g vaj
  • 750 g megpucolt alma
  • 50 g cukor / méz (kb. 4 evőkanál)
  • 1/2 mokkáskanál fahéj (vagy mézeskalács fűszer is jó)
  • 40 g kukoricadara (én ezt sokszor elfelejtem beletenni, nélküle is tökéletes lesz)
Első lépésként összegyúrom a tésztát. A lisztet összekeverem először a cukorral és reszelt citromhéjjal, sóval, majd elmorzsolom a hideg vajjal. Hozzáadom a tojást és addig gyúrom amíg összeáll. Az elején úgy néz ki mintha soha nem akarna összeállni, de pár perc után szép egynemű tészta lesz belőle. Ha készen van akkor becsomagolom egy akkora méretű folpackba amin később ki tudom nyújtani és beteszem a hűtőbe legalább fél órára.

Amíg hűl a tészta addig elkészítem a tölteléket. A megpucolt almát kisebb darabokra vágom, és a vajon megpárolom. Amikor már puha az alma hozzáadom a cukrot vagy a mézet és a fahéjat és ezzel jól átforgatom, picit még párolom. Pár percet hagyom hűlni, majd egy botmixerrel összeturmixolom. Ilyenkor kell belekeverni a kukoricadarát. Nem baj ha maradnak benne nagyobb darabok. Sokszor úgy csinálom, hogy a sütés előtti este elkészítem a tölteléket, és amikor sütöm csak rá kell önteni a tésztára.

A tésztát a folpackon kb. 0,5 cm vastagra nyújtom ki, és beleteszem a vajjal kikent 24 cm-es kerámia piteformába. Ráöntöm az almás tölteléket és máris mehet a sütőbe.

180 fokon 45-50 percig kell sütni.


2012. január 5., csütörtök

Zelleres saláta

Új év, új fogadalmak! A fogyókúra kb. minden második ember újévi fogadalmában benne van, nálunk ez nem rám esik.:-) Talán ez a saláta is hozzájárulhat a kilók leküzdéséhez.
Alapvető hozzávaló a zeller, alma és dió. De bármivel lehet kombinálni amival kedvünk van. Én most répával, sajttal és snidlinggel készítettem, de készítettem már savanyú uborkával, hagymával, sonkával, ananásszal is. A zellerre egyébként mosttanában kattantam rá, az íze mellett a ropogósságát is szeretem. 


 
A saláta alapanyagokat vékony kis pálcikákra vágtam (mint a gyufaszál). A diót mozsárban megtörtem, van amikor meg is pirítom (száraz serpenyőben), de ez nem kötelező. Csináltam hozzá majonézt, ami a következőkből áll:
1 tojás sárgája, 1 teáskanál mustár, kb. 0,5 dl olaj, porcukor, só, bors, citromlé. Nem kell tőle megijedni, nem nehéz megcsinálni, kb. 10 perc alatt elkészül és finomabb is mint a bolti. Eredetileg étolajjal készül, de az olívaolaj is tökéletes hozzá.


A tojás sárgáját és a mustárt habverővel elkezdem keverni, majd kis adagokban adagolom hozzá az olajat. Hivatalosan vékony sugárban kell önteni, vagy cseppenként, de ezt egyedül nehéz kivitelezni. Ha belement az olaj akkor ízesítem. Mivel a majonéz viszonylag sűrű és nem is nagy mennyiség, én tejfölel hígítottam, de joghurttal is készíthető. Akkor még hígabb lesz, ami ennél a salátánál nem baj, nem igényi a sok majonézt, mint a krumpli saláta.


A saláta mellé került még egy kis sült malachús, amit már éppen kezdtünk megunni. Ezért a húst fölvágtam apró csíkokra és egy kis hagymával megpirítottam. Ezt beletömködtem egy pitába, reszelt sajttal együtt és már készen is volt a vacsora.

2010. november 19., péntek

Tatin-torta avagy a francia almatorta

 Ez az édesség mindig nagy sikert arat, nagyon egyszerű elkészíteni, és mindig jól sikerül (kivéve ha valamelyik alkatrész leég). A kinézetén még van mit javítani de az ízén ez mit sem változtat.

Már-már közhelyé válik, de az eredeti recept Franciaországból való. A háziak kínáltak meg vele, és mi teljesen odáig voltunk tőle. Így nézett ki:



Azt nem mondanám, hogy diétás, de a cukrot nem érdemes kihagyni belőle, mert akkor nem lesz jó az íze. Hozzávalók a tésztához:
  • 150 g liszt
  • 100 g vaj kis darabokra vágva
  • 25 g kristálycukor, lehet benne egy csomag vaníliás cukor is
  • 2 tojás sárgája
Az almához:
  • 40 g vaj
  • 2 evőkanál cukor
  • 1 evőkanál méz
  • 5-6 alma megpucolva, kimagozva
  • fahéj
A tészta összeállításához először összekeverem a lisztet és a cukrot, majd beleteszem a vajat. Jól elmorzsolom a vajat, addig amíg morzsalékos állagú lesz. Ekkor beleteszem a tojássárgát, és könnyen összegyúrom. Nem kell tőle félni, hamar összeáll. Ha összeállt akkor még pár percet gyúrom a deszkán is, amíg sima lesz. Ha készen van akkor becsomagolom folpackba és beteszem a hűtőbe legalább fél órára.


Közben megpucolom az almát és negyedekbe vágom. A legnagyobb serpenyőmbe (aminek levehető a nyele) megolvasztom a vajat, amibe beleteszem a cukrot. Alacsony hőfokon hagyom karamellizálódni. Ha már jó szirupos az állaga akkor beleteszem az almát és a mézet is. Továbbra is lassú tűzön megpárolom az almát, néha megkavargatom, azért hogy mindenhol körbeérje a szirup. Kb. 25 perc alatt készül el.


A sütőt 200 fokra előmelegítem, amikor készen van az alma a tésztát egy picivel nagyobbra nyújtom (lisztezett deszkán) a serpenyőnél. Nem baj ha nagyobb lesz, a szélét az oldalánál begyűröm, úgy legalább lesz egy kis pereme. Nem szabad nagyon vékonyra, mert könnyen eltörik.
Ha nincs nagy serpenyőd, vagy levehető nyelű darabod akkor az almát át lehet tenni egy 20-25 cm átmérőjű tortaformába, vagy egy laposabb kerek jénai tálba.


200 fokos sütőben 20 percig sütöm, majd 160 fokon megint 20 percig. Amikor megsült hagyom kicsit hűlni, majd egy nagy tányérra átfordítom az egészet.



Melegen (de nem forrón) a legjobb megenni, a tetején vanília fagyival, ami a meleg sütitől egy picit megolvad. Egyszerűen tökéletes.


U.i.: íme a vendéglátónk által adott eredeti recept.